Ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes izziņošanas sistēma

Nereti ir nācies dzirdēt, ka ugunsgrēki izposta mājokļus, birojus, ārpilsētas mājas, dažādas rūpnīcas, saimniecības ēkas, pirtis, šķūņus, garāžas un citas vietas, kādas vien tik cilvēks var iedomāties. Sliktākajā gadījumā ugunsgrēka dēļ tiek zaudētas arī cilvēku un dažādu dzīvnieku dzīvības.

Lai šādas briesmas neapdraudētu Tevi, Tavu ģimeni un Tavus mīluļus, iesakām visur, it īpaši dzīvojamā mājā, ierīkot ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes izziņošanas (signalizācijas) sistēmu. Šīs sistēmas pamatfunkcija ir atklāt un signalizēt par ugunsgrēka bīstamo faktoru (dūmi, uguns un augsta temperatūra) klātbūtni aizsargājamā objektā jau savlaicīgi.  

Ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas (sauktas vienkārši arī par ugunsdzēsības signalizācijām) iedalās divās grupās: adrešu ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas un konvencionālās ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas.

Adrešu ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas iesaka uzstādīt tādās vietās, kur jāuzstāda ugunsdzēsības signalizācijas detektori lielā skaitā vai arī kur ir svarīgs paaugstināts drošības līmenis – lielās ēkās, ēku kompleksos. Šajā sistēmā katram ugunsdzēsības signalizācijas detektoram tiek piešķirta konkrēta adrese, piemēram, detektors 005 atrodas telpā nr. 17, kas ļauj nekavējoties noskaidrot precīzu ugunsgrēka izcelšanās vietu vai detektora bojājuma vietu.

Konvencionālās ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas iesaka uzstādīt tādās vietās, kur ugunsdzēsības signalizācijas detektori nav vajadzīgi lielā skaitā. Šīs sistēmas iesaka ierīkot mazās un vidējās ēkās. Konvencionālās sistēmas pamatprincips ir tāds, ka ugunsdzēsības signalizācijas detektori tiek uzstādīti pa zonām (cilpām), kas ļauj ugunsgrēka gadījumā atrast zonu, kurā ir ugunsgrēks vai kāds cits bojājums.

Šo aprakstīto sistēmu ierīkošana vispirms sākas ar projekta izstrādāšanu, kurā ietilpst sistēmu iekārtu izvietošanas plāns. Šis plāns tiek veidots atbilstoši normatīvajai bāzei. Nepieciešamās sistēmu iekārtas izvēlas atbilstoši telpu izkārtojumam un telpu specifikai. Ja vajadzīgs, tad ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas var aprīkot arī ar balss apziņošanas sistēmu (ar šādām sistēmām aprīko skolas, lielveikalus u.c.). Ar šo projektēšanu nodarbojas kvalificēti un īpaši apmācīti darbinieki.

Latvijā automātiskā ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmu uzstādīšana, veicot dažādu objektu būvniecību, renovāciju vai rekonstrukciju, ir obligāta.

Ne tikai veicot būvniecību, bet arī sabiedriskajās ēkās (lielveikalos, skolās, bērnudārzos), noliktavās un ražotnēs obligāti ir jāuzstāda šī drošības sistēma.

Ugunsdzēsības signalizācijas sistēmas ir svarīgas tādos gadījumos, kad ēkā vai kādā citā vietā ir izveidojusies bīstama situācija un ir nepieciešams sniegt paziņojumus tās apmeklētājiem.

Ministru kabineta izdotajos “Ugunsdrošības noteikumos” (MK noteikumi Nr. 82) 6.2. nodaļas “Ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes signalizācijas sistēmas” 128. pantā ir noteikts, ka ir aizliegts jebkurā gadījumā tehniskajā projektā paredzētā detektora vietā uzstādīt cita tipa vai darbības principa detektoru; novietot materiālus un priekšmetus tuvāk par 0,6 metriem no ugunsgrēka detektoriem; novietot apkures ierīces tuvāk par vienu metru no ugunsgrēka detektora, kā arī uztveršanas un kontroles paneļa.

Visas ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes izziņošanas sistēmas ir iespējams integrēt ēkas pārvaldības sistēmā, tādējādi nodrošinot papildu kontroles iespējas no ēkas apsaimniekotāja (īpašnieka) puses.

Cerams, ka pēc šī raksta Tev nebūs šaubu, ka noteikti savā mājoklī (vai arī citās Tev svarīgās vietās) ir jāuzstāda ugunsgrēka atklāšanas un trauksmes izziņošanas sistēma, lai Tevi neapdraudētu ugunsgrēka radītās briesmas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *