Piekļuves kontroles sistēmas

Kā jau zināms, pastāv vairāku drošību sistēmu veidi. Viena no populārākajām, kuru izmanto birojos un citās ēkās, ir piekļuves kontroles sistēmas.

Kas tad īsti ir piekļuves kontroles sistēma?

Piekļuves kontroles sistēma ir viena no efektīvākajām un iedarbīgākajām drošības sistēmām, kas spēj aizsargāt kādu teritoriju (ēkas, birojus) un sekot līdzi klientu vai arī darbinieku plūsmai.

Šīs sistēmas spēj organizēt kontrolētu piekļuvi dažādām telpām, ēkām resursiem un citām teritorijām ar datorizētas sistēmas palīdzību. Piekļuves kontroles sistēmas spēj nodrošināt svarīgas informācijas un dažādu materiālo vērtību aizsardzību.

Piekļuves kontroles sistēmu galvenās funkcijas ir sekojošas: apmeklētāju atnākšanas un aiziešanas laika fiksēšana, darba laika uzskaite katram darbiniekam, dežūrējošās apsardzes darbību kontrole, piekļuves ierobežojums svarīgā (jebkurā apsargājamā) telpā, kontrole darbinieku pārvietošanai objektā u.c.

Pastāv dažādi piekļuves kontroles sistēmu veidi ar dažādām drošības pakāpēm: bezkontakta kartiņa; magnētiskā karte; kods, kuru ievada ar tastatūras palīdzību; pirkstu nospiedumu nolasītājs; acs radzenes nolasītājs; mikroprocesa karte. Ir zināmi arī dažādi kombinētie nolasīšanas veidi, kuri ir nedaudz drošāki, piemēram, pirkstu nospiedums un kods, kuru ievada ar tastatūru. Svarīgi ir izvēlēties sev atbilstošo un vajadzīgo veidu.

Pastāv arī dažādu apjomu sistēmas: maza (līdz 5 piekļuves punktiem), vidēja(no 6 līdz 20 piekļuves punktiem) un liela apjoma (vairāk par 20 piekļuves punktiem).

Piekļuves sistēmas galvenās sastāvdaļas ir vadības un durvju kontrolieri, sistēmas pārvaldības programmatūra, karšu nolasītāji, kodu ievades tastatūras, dažādi izpildmehānismi – turniketi, barjeras, durvju sprūdi,automātiskās durvis u.c.

Kā vienu no populārākajām vietām, kur uzstāda piekļuves kontroles sistēmas, var minēt dažādus uzņēmumus (pārsvarābirojus). Ja birojā tiek izvietota kāds no piekļuves kontroles sistēmu veidiem, tad ir iespējams kontrolēt visu darbinieku pārvietojumus uzņēmumā (birojā) – ir iespējams uzskaitīt precīzu darbinieku nostrādāto laiku un pat noteikt kādus darba disciplīnas pārkāpumus. Tas ir lielisks veids, kā priekšniekam uzzināt to, kad darbinieki ierodas darbā, kad dodas mājās, tādā veidā uzzinot dažādus kavējumus u.c. pārkāpumus.

Birojā nereti tiek uzstādītas autonomās piekļuves kontroles sistēmas, kas neatrodas datora pārvaldē. Autonomās sistēmas ir ļoti vienkārši uzstādīt, tās neprasa daudz vadus; arī to uzstādīšana ir salīdzinoši ļoti lēta, tā kā nebūs vajadzības aizņemties kredītus internetā, lai iegādātos un uzstādītu piekļuves kontroles sistēmu savā birojā.

Pastāv arī piekļuves kontroles tīkla sistēmas, kuras var īstenot vienlaicīgu vairāku piekļuves punktu kontroli. Šajās sistēmas izmanto tīkla kontrolētājus un vadošo datoru, ar kuriem var sekot līdzi visai aizsargājamai teritorijai, centralizēti kontrolēt lietotāju tiesības un veikt datu bāzi. Datorā ir uzstādīta speciāla programma, kas palīdz labāk un efektīvāk izsekot situāciju konkrētajā objektā.

Tīkla sistēmas nodrošina daudz augstāku drošības līmeni, salīdzinot ar autonomajām piekļuves kontroles sistēmām.

Piekļuves kontroles sistēmu ierīkošanu veic dažādi uzņēmumi. Kā vienu no Latvijā esošajiem uzņēmumiem var minēt uzņēmumu “Citrus Solutions”, kas ir Lattelecom īpašnieka meitas uzņēmums.

Piekļuves kontroles sistēmas ir ieteicams integrēt ar citām drošības sistēmām, piemēram, videonovērošanas sistēmu vai apsardzes sistēmu, kas nodrošina augstāku drošības pakāpi un kas ļauj pilnībā kontrolēt situāciju konkrētajā objektā.

Pateicoties šo sistēmu izveidei, personāla un apmeklētāju drošība ir garantēta.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *